federicojimenez0529 federicojimenez0529
  • 10-02-2020
  • Mathematics
contestada

each drink cost $2 and each pizza slice $4 they purchased 9 items and spent a total of $28

Respuesta :

beauprerobert600 beauprerobert600
  • 10-02-2020

Answer:

5 pizza slices and 4 drinks

Step-by-step explanation:

If each pizza slice costs $4 then 4*5 is $20 and then if each drink costs $2 then 4*2 is $8 which adds up to $28

Answer Link

Otras preguntas

Best Buy sold 638 iPads during the month of May for a total, including tax, of $296,963.48; what was the average cost to the consumer?
What is market equilibrium
The "elastic clause" in the U.S. Constitution. What is it?
You are booking a flight from New York to Atlanta. There is no change in the time zones. The flight leaves New York at 11:15 a.m. and arrives in Atlanta at 1:45
A small publishing company is planning to publish a new book. The production costs will include the time fixed, costs (such as editing) and variable costs (such
Nearly 50% of water sources in the United States are believed to be polluted. true or false? Explain please?
Factor 9x^3y-25xy^3 completely.
how does the Ebola virus spread?
What is market equilibrium
is any modern society in a golden age?