llamallama429 llamallama429
  • 08-02-2020
  • Mathematics
contestada

Which of these is a unit rate?
A;$3 for 3 hotdogs
B:$5 for a case of soda
C:$8 for 6 cupcakes
D:$16 for 2 movie ticket

Respuesta :

pandaswin2
pandaswin2 pandaswin2
  • 08-02-2020

Answer:

$5 for a case of soda

Answer Link
aayanadeel26
aayanadeel26 aayanadeel26
  • 08-02-2020

Answer:

B

Step-by-step explanation:

$5 is one case meaning if you get 2 cases it is $10. So the unit rate would be $5, and B would make sense for an example for a unit rate

Answer Link

Otras preguntas

How do u wok out 6 divide 3/5
It takes 42 cherries to make a cherry pie. If a chef bought 444 cherries, the last pie would need how many more cherries?
O compunere in care sa prezinti o intamplare imaginara care ar putea avea loc in drumul spre Polul Nord
Which sentence features a shift in tense? A. She is breaking the plates she is carrying. B. Grammar has always been the secret to good writing. C. He bought a c
0.3151515 as a fraction
In the later phases of the Civil War, General __________, running for president against Lincoln, declared that he would not make emancipation a condition of rec
Please tell me what number can go into 36 and 72, BTW thank you PATRICK00 you've helped me a lot man :) :)
How did railroad expansion make natural resources more available in the United States?
Is 3/5 bigger than 65%
The geography of New England made success of