madisonemily807 madisonemily807
  • 07-02-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-cup bottle of vegetable oil costs 2.80. What is the price per pint

Respuesta :

kentlip18 kentlip18
  • 07-02-2020

Answer:

$1.40 per pint

Step-by-step explanation:

4 cups is the same as 2 pints.

If 2 pints cost $2.80

divide $2.80 by 2

and get $1.40 per pint

Answer Link

Otras preguntas

In the new six kingdom system of classification, the six kingdoms may be grouped into three domains. The four kingdoms that are grouped in the domain Eukarya al
The poet Lord Byron created the idea of the Byronic hero - a character who was very likable and adventure-seeking. A.True B.False
Core strength is an important contributor to all except: Select one: Agility. Stability. Digestion. Posture.
What mood disorder is characterized by alterations between periods of extremely high levels and extremely low levels of activity?
Two questions!!!!!!! Please help me 1)why is if difficult to avoid many allergens? 2)why is it important for individuals and family members with diabetes to tak
1. What are three of the rock art periods in Africa? Describe each.
how were factories established?
What's 5 - the square root of x + 10 = the square root of 7 - x
Which of the following is not associated with asexual reproduction?
Rafael earned a salary of $34,944 last year. How much did he earn a month? A. $4992 B. $2912 C. $416 D. $672