aburgess0417 aburgess0417
  • 07-02-2020
  • Mathematics
contestada

cans of corn are on sale at 10 for $4. find the cost of one can.

Respuesta :

jah1497 jah1497
  • 07-02-2020

Answer:

$0.40

Step-by-step explanation:

We have $4 and we can buy 10 cans of corn.

$4 divided by 10 cans of corn would make each can worth $0.40 cents.

To check our work we can multiply $0.40 by 10 cans of corn:

0.40 x 10 = 4

Answer Link

Otras preguntas

Determine which of the following graphs does not represent a function.
What is the common ratio of 40,12,3.6
Part of the eye which controls the entering of light is called __________
WILL GIVE BRAINLIEST ASAP The runners passed over each hurdle in a flash. Problem, barrier or drag The largest hurdle in my plan to buy a car was lack of money.
1. Is the Earth one solid piece of Rock?
a certain pain medication has a recommended dosage .2mg per pound weight, and is reported to only be effective if the dosage administered is within 5% of the re
refer to the attachment and solveT-T T-T T-T T-T T-T T-T T-T T-T T-T T-T T-T T-T T-T T-T T-T T-T T-T T-T T-T T-T T-T T-T T-T T-T T-T T-T T-T T-T T-T T-T T-T T-T
the person to cologne of rupees 10000 8X person simple interest and after 5 years he pays a total of Rupees 14250 then X is​
56· 328+162· 44+166· 44−x =0 find x the dot is to mutiply
What is the definition of Corbet