angie574 angie574
  • 11-01-2020
  • Mathematics
contestada

Sulleiny spent $66 buying fabric that costs $7.50 per yard.how many yards of fabric did sulleiny buy?

Respuesta :

Iyaz
Iyaz Iyaz
  • 11-01-2020
So what you need to do is divide $66 with 7.50 which is $8.80
Answer Link
Zurxzy
Zurxzy Zurxzy
  • 11-01-2020
8.8 Yards of Fabric

Here’s Why: If it’s 7.5$ per yard, we need to divide the amount spend by the cost of each yard. If we divide 66$ (total money spent) by 7.5$ (cost per yard) we can find how many yards she bought using 66$.
Answer Link

Otras preguntas

Draw a number line from –2 to 2. Put tick marks every one-tenth unit. Graph a point with the given coordinate. point Q, coordinate 1.1 Which is true about poi
What is most likely to happen to an abandoned strip mine over time?
what gas makes up less than 1% of air but has important effects
What does latitude mean to heating of the earth? and Why do high latitudes receive less sunlight?
Which statement about the process to amend the U.S. Constitution is accurate? A. A president can veto a constitutional amendment. B. Only the party that contr
What kind of sentence is " I stood there like a bump on a log while they surrounded me".
What are Argentina's major bodies of water?
The restaurant serves old fashioned hamburgers and fries. Which form of punctuation is missing? A. a dash B. period C. semicolon D. hyphen
Which process is cause of variation in a species?
Infinitives: What type of infinitve/infinitive phrase is in this sentences: 1.I hope Spanish is not too hard to master. infinitive: to master. 2.Yes, we packed