breannlowe2001
breannlowe2001 breannlowe2001
  • 11-01-2020
  • Mathematics
contestada

Steve is buying gas for $2.50 per gallon. He wants to buy 20 gallons for his truck. How much does he spend total?​

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 11-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

gas costs 2.50 per gallon....if he wants to buy 20 gallons, then he is gonna have to spend : (2.50 * 20) = $ 50 <==

Answer Link
Saumie
Saumie Saumie
  • 11-01-2020
He spends $50 in total as you multiply the amount of money by how many gallons to gain the total amount spent.
Answer Link

Otras preguntas

Use the polygon tool to draw a right triangle with hypotenuse CD.
the lopez family spent 22.10 on drinks for their annual picnic the cost of each drink was $0.85 if each person received 1 drink how many people attended the pic
graph the quadratic and identify the following: y=x^2-2x-3
Paul can install a 300 hundred square foot hardwood floor in 18 hours. Matt can install the same floor in 22 hours. How long would it take for Paul and Matt to
hannah made 18 ounces of applesauce. She evenly portions the applesauce among 4 containers. how many ounces of applesauce are in 1 container
What’s the domain and range of: log(√(2x-1) + 3 ) Please explain how you got it too!!
I need help with the table
During the age of imperialism, the economies of European colonies A) were commercially independent from the Europe. B) experienced rapid and complete industria
How is Shabana’s death an example of juxtaposition?
You are given the system of equations to solve by the elimination method, which is an INCORRECT step that will NOT produce a system with the same solution? x