ellaalfonso2006 ellaalfonso2006
  • 10-01-2020
  • Mathematics
contestada

Melissa brought a canvas and 9 tubes of paint for $27.79.If the canvas cost $8.69, how much did each tube of paint cost?

Respuesta :

kademorgansoccer8
kademorgansoccer8 kademorgansoccer8
  • 10-01-2020

Answer:

$2.12

Step-by-step explanation:

subtract the cost of the canvas from the total (27.79-8.69=19.1) and then you can divide 19.1 by 9 to get the total for each individual paint tube (19.1/9=2.12)

Answer Link

Otras preguntas

Match each polynomial on the left with its two factors on the right.
which of the following represents x= 1/2 y written in general form?
I'm having an issue with a perpendicular line equation ​
On page 133, what do the character say about writing Vladek's story as a comic rather than a traditional book? Do you agree with their reasoning? Why?
URGENT‼️NEED HELP ASAPWhat is the distance between the vertical asymptotes of the two graphs f(x) and g(x)?​
eassy on importance of medicine​
Tennis: You should rush the net when A. All of these answers B. your opponent’s shot lands on the baseline. C. your opponent’s shot is a good approach shot. D.
Why does Ce2(SO3)3 have a lower solubility than KCl?
I'm supposed to make a sllide and I have no idea on how to do this. Create a multimedia presentation on the topic of unity. Summary In this assignment, you will
An especially comforting nineteenth-century origin story speculated that Indian mounds were actually built by