linam12090 linam12090
  • 10-01-2020
  • Mathematics
contestada

Sarah sells 5 newspapers for $15. What is the unit rate for 1 newspaper

Respuesta :

bruno0
bruno0 bruno0
  • 10-01-2020
3 dollars for one 15/5=3
Answer Link
lorenzolathan19 lorenzolathan19
  • 10-01-2020

An It will be 3 because 3 times 5 =15

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Solve for x to the nearest tenth.
A company uses functions to model the costs to produce and market a product. The cost, in thousands of dollars, to produce x units of the product is modeled by
Domain and range, HELP!
Which of the following would best describe an example of “word painting”? A. Describing a portrait of Beethoven in the lyrics to a song B. Painting a picture wh
What is the missing angle in the triangle? A. 25 B.79 C. 126 D. 180
Can you please help me with this
There are 25 students in the class, 40% of them are girls. How many boys are there in the class?
How long ago were the ancient Chinese dynasties established? A) more than 10,000 years ago B) almost 4,000 years ago C) nearly 2,000 years ago D) less than 1,00
Take a look at "It's Who You Know." Why does the author ask the question, "How could this have happened?" in the middle of the article? A.To point out that the
she never eat meat change into question tag​