livrose814 livrose814
  • 10-01-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of crackers costs $2.88. You purchased 1/4 pound of crackers. How much money did you pay?

Respuesta :

maggiejernas maggiejernas
  • 10-01-2020

Answer:

72 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link
mrstubbz123 mrstubbz123
  • 10-01-2020

Answer:

72 cents

Step-by-step explanation:

You would multiply 2.88 by .25 because 1/4 as a decimal is .25

Answer Link

Otras preguntas

the difference of 3ab and 7bc
What was one way that Aztec civilization differed from the Mayan civilization? A.belief in many gods B.use of calendars C.hieroglyphic writing system
Which of the following is a good question to ask during an informational interview
You should consider body _______ measurement as a comparative measurement to reflect changes in your body as you lose fat, gain weight, shape up, and slim down.
Search the internet for news of a motor vehicle collision in your community involving drugs or alcohol. keeping in mind that you dont know the condition of othe
Describe the general relationships that exist among distance from the spreading centers, heat flow, age of the crustal rock, and ocean depth.
Which statement about plebeians and patricians is correct
What does ocd stand for and what does it mean?
To fit between two windows, the width of a bookshelf must be no greater than 6 1/2feet. Mrs.aguilar purchases a bookshelf that is 77 inches wide. Which statemen
In the poem, Anne Bradstreet discusses the themes of death and solace, or relief from pain. Analyze the development of these themes in the poem. How and why doe