christopherh2800
christopherh2800 christopherh2800
  • 09-01-2020
  • Mathematics
contestada

Jack bought 8 tokens for $4.40 at this rate how many tokens can she buy with $6.05

Respuesta :

OscarLV
OscarLV OscarLV
  • 12-01-2020

Answer:

11

Step-by-step explanation:

First, find how much a token costs.

4.40 ÷ 8 = .55

Then divide 6.05 by .55 to get 11.

Answer Link

Otras preguntas

how many 600 ml bottles can be filled from 6 letres
Darron uses a family recipe to make hamburgers. If he plans on using 1 1/3 cups of bread crumbs, about how many pounds of hamburger does Darron need to use to k
What is an example of a reference marker that a source might use?
Primary producers generally form the smallest trophic level of a pyramid of energy. a. True b. False
Which of the following are considered communication barriers? A. Eye contact, observation, and body language B. Ordering, moralizing, diagnosing, and threateni
The religious leader who convinced nine hundred followers to kill themselves was _____. A) Billy Graham B) Leo Ryan C) Jim Jones D) David Berg
What are the two phases during which tha moon appears as only a tiny silver
There is usually a large black market presence in which economy?
How many solutions does the system of equations below have? y=4x=2 y-2x=4 A. More than one solution B. No solution C. At least one solution D. Exactly one solut
What number is multiplied to -1 and then adds to -5