avafishman2 avafishman2
  • 09-01-2020
  • Mathematics
contestada

A pineapple costs $4.99.Togther one banana and one pineapple cost the same as 13 bananas. What does one banana cost?

Respuesta :

josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 12-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

A pineapple costs $4.99

Togther one banana and one pineapple cost the same as 13 banana

Let cost of banana be x

Cost of banana + cost of pineapple is equal to 13 bananas

x + 4.99 = 13x

4.99 = 13x - x

4.99 = 12x

x = 4.99/12

x = $0.42

A banana cost $0.42

Answer Link

Otras preguntas

What is the best way to effectively understand romeo and juliet?
need help finding the quotient of two functions
Write the molecular formula for fructose
Can you please help me, What were two economic effects of the interaction between Kongo and Portugal?
What changes would one make at the State and or Federal Levels of government in relation to the election processes taking into an account America is a Republic
am I'am sooo close ;]
Stephanie runs 5 days a week. Her distances for 5 days are 2.8 miles, 3.3 miles, 3.9 miles, 4.3 miles, and 4.9 miles. Which is the best estimate for the number
What’s the main power of the Supreme Court?
In which of the following ways are linear systems similar to quadratic systems? Select all that apply. Both can be solved by graphing Both can have two solution
Basketball blues-Raquel Lindell Looking at the hard, plaster cast that extended from her hand to her shoulder, Jillian groaned for the billionth time. She coul