steven0182 steven0182
  • 09-01-2020
  • Mathematics
contestada

Adam spent $3.42 on orange juice.Orange juice costs $0.12 per ounce.How many ounces of orange juice did Adam buy?

Respuesta :

nghi260705
nghi260705 nghi260705
  • 09-01-2020

Answer:28.5 ounces

Explanation: Divide $3.42 by the cost per ounce ($0.12). That gives you the number of ounces he purchased, or 28.5 ounces.

Answer Link

Otras preguntas

x2-3x-4=0 please help me factorize
what are the two square roots of 16?
The small intestine is the pathway for chyme. What else does it do?
why are cells limited in size?
What is the reciprocal of the smallest odd prime number
how to solve (1/2) to the 4th power = 2 to the x power
whats 8+0.3 in standard form and word form
You have to write 0.33 as a fraction.how do you choose the denominator?
What is a seismometer, how does it work, what does it do, what was the worlds 1st seismometer
Which is one way tat a freshwater wetland differs from a lake or pond?