tikabbouche8554 tikabbouche8554
  • 08-01-2020
  • Mathematics
contestada

You had $25 to spend on two pencils. After buying them you had $19. How much did each pencil cost?

Respuesta :

erinna erinna
  • 09-01-2020

Answer:

Cost of each pencil is $3.

Step-by-step explanation:

It is given that we have $25 to spend on two pencils.

After buying 2 pencils the remaining amount is $19.

Cost of 2 pencils = Total amount - Remaining amount

                            = $25 - $19

                            = $6

The cost of 2 pencils is $6. So, the cost of each pencil is

Cost of each pencil = [tex]\dfrac{\$6}{2}=\$3[/tex]

Therefore, the cost of each pencil is $3.

Answer Link

Otras preguntas

The part of the eye onto which visual information is projected is called the
An attacker sets up a look-alike wi-fi network, tempting unsuspecting users to connect with the attacker's wi-fi network instead. what is this called?
When a gear rotates 20 revolutions, it achieves an angular velocity of 30 rad/s, starting from rest. determine its constant angular acceleration in units of rad
Factor the polynomial. 5x^4+10x^3+15x^2 A. 3x^2(5x^3+3x^2+2x) B. (5x^2+2x)(x^2+5x) C. 2x^3(x+2)+5x^2 D. 5x^2(x^2+2x+3)
If the oxide contains 16.99 % o by mass, what is the identity of the metal?
What word root means all or every
IM BEGGING YOU PLEASE ANSWER EASY MATH QUESTIOON!!!!
Meredith lives 24 blocks from her friend’s house. if she travels 1 block every minute, how many minutes will it take her to reach her friend’s house? what if sh
a measure of technological evolution is the web year which is
Which value is closest to 85% of 25?