unicornleilei unicornleilei
  • 08-01-2020
  • Mathematics
contestada

at a store ,apples cost $5.00 for 2 pounds.what is the ratio of dollars to pounds of apples

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 08-01-2020

Answer:

$2.50 per pound of apple

Step-by-step explanation:

Or if you have to write it as a fraction $2.50/ 1

Answer Link
pinkladye8
pinkladye8 pinkladye8
  • 08-01-2020

Answer:

2.50 per apple

Step-by-step explanation:

2.50/1 i did this and i got an A

Answer Link

Otras preguntas

What is the range for this set of data?38, 17, 55, 40ООООMark this and returnSave and Exit​
This year, Callie and Neil formed the equally owned CN partnership. Callie contributed $300,000 of cash and Neil contributed real estate valued at $450,000 (adj
what are chromosomes?
What is genetic drift?​
A corn seed is germinated in the dark. The root grows in a downward direction. This shows the effect of:
How did the Great Purge demonstrate Joseph Stalin’s paranoia?
Select all the correct answers. When a historical record is not dated, which two methods might historians use to check its authenticity? 1.They try to determine
A cross between two squash plants that produce yellow squash results in 124 offspring: 93 produce yellow squash and 31 produce green squash. What are the likely
Left arm has area 10.0 cm2, right has area 5.00 cm2. 100 g of water isadded to right side. a) Determine the length of the water column. b)density of mercury is
1) I have to find the total yield of protein (rGFP) given estimated purity (in %) and amount of proteins. I have the purity of the protein and the amount of pro