awilliams2206 awilliams2206
  • 08-01-2020
  • Mathematics
contestada

you bought a magazine for $5 and four erasers . You spent a total of $25 . How much did each eraser cost ?

Respuesta :

hayhay12236 hayhay12236
  • 08-01-2020

Answer: 5$

Step-by-step explanation:

25$ minus the 5$ magazine is 20$. 20$ divided by 4 erasers is 5$.

Answer Link
erhiho erhiho
  • 08-01-2020

Answer:Each eraser is 5$

Step-by-step explanation:

25$-5$=20$

Then that means you spent 20 dollars on erasers. So then you do...

20$ divided by 4 (erasers) and you get 5$ for EACH eraser.

Ur welcome! ;)

Answer Link

Otras preguntas

Bill made 5 gallons of fruit punch. If 1/4 of punch was cranberry juice, how much cranberry juice did he use?
What is the median cost of 26$, 35$, and 50$
I need help with piecewise functions. How to find the domain and range and how to write it notation.
Why was white America so fascinated by Harlem in the 1920s
660 ft/min=_________ft/s 1 min = 60 sec
how many occupied orbitals does a fluorine atom contain in the ground state?
Why was white America so fascinated by Harlem in the 1920s
A high-speed computer printer prints a page in 1/6 second. Using this printer, how long would it take to print 30 pages?
Why was white America so fascinated by Harlem in the 1920s
"Find the point of intersection for each system of linear equations. Which method did you use & why?"