ihavecancerandaids
ihavecancerandaids ihavecancerandaids
  • 07-01-2020
  • Mathematics
contestada

Jaclyn is selling cookies for her club. She sells 2 boxes for $5. What unit rate expresses the cost per box?

Respuesta :

kellysevilla03
kellysevilla03 kellysevilla03
  • 07-01-2020
Divide 5 by 2 representing each box by the price. Which equals to $2.50 each box.
Answer Link
codeinedreaker12
codeinedreaker12 codeinedreaker12
  • 16-04-2021

Answer:

$2.50 Per box

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

93/28=15/4n-5+4 4/7 i NEED this answer
which of the following describes a motivation for European countries establishing empires in the 19th century? A. Europeans needed places to use the new technol
Which of the following items is one of the ten essentials A. Soap B. Camp stove C. Matches D. Binoculars
A toy company no longer selling a bicycle with a faulty part is using which risk management strategy? A. Avoiding risk B. Accepting risk C. Sharing Risk D. Red
Write the following as an inequality: y is no greater than 4 but more than –2.
A set of 9 numbers {3, 3, 4, 5, 5, 5, 6, 7, 7} has a mean of 5. Another number is added to the set, and the mean becomes 6. What number is added to the set?
Can you help Jorge organize the results into a two-way frequency table? Please answer this ASAP
Depreciation represents a .............. in the value of Fixed Assets.है​
12g of carbon react with 32g of oxygen to produce 44g of CO2 .which chemical law do the data illustrate​
A detective knows what time of day it is based on the angle at which the sun is hitting a man. Suppose a detective is looking at a photograph of a 6-foot tall m