edencoulter6114 edencoulter6114
  • 06-01-2020
  • Mathematics
contestada

One apple and two plums cost $1.11. Two apples and 2 plum cost $1.38. How much does 1 apple and 1 plum cost?

Respuesta :

42flowermaster
42flowermaster 42flowermaster
  • 06-01-2020

answer: 0.69

answer explanation:

to start take 1.38 and 1.11 and subtract to find a price of a plum which is 0.27 since 1.38 have a extra plum then take 1.11 and take away 0.27 from 1.11 and get 0.84 then divide by 2 and get 0.42 so a apple cost 0.42 and a plum cost 0.27 together cost 0.69 which is nice

Answer Link

Otras preguntas

Why did the Colonists object to the Stamp Act? a. Did not want to pay for stamps b. Accused tax collectors of cheating them c. Believed no governments had th
What is electrolysis What is alternating current
In cities such as Manchester, steam power resulted in new mills and factories that processed what product? a. Iron c. Cotton b. Corn d. Steel
what is formular for photosynthesis
doctors often advise a combination of treatment to eradicate an infection and treat symptoms
Compare and contrast Roosevelt's and Truman's attitudes toward Stalin and the Soviet Union. To what extent was Truman's potential influence over the Soviet's ec
Brian had 42 class fair tickets to sell. He sold 5/6 of the tickets . How many tickets did Brian sell?
Every career choice has both positive and negative aspects.
In this circular flow diagram, the flow direction that could represent personal income taxes corresponds to letter
The string is stretched by two equal and opposite forces 10N each. The tension in the string is. a)zero b)20N