ecbow8584 ecbow8584
  • 06-01-2020
  • Mathematics
contestada

One yard of a ribbon costs 3 1/2 dollars. How much should one pay for 5/8 yards?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 06-01-2020

Multiply the cost per yard by the number of yards bought.

Change 3 1/2 to an improper fraction:

3 1/2 = 7/2

Now you have 7/2 x 5/8

Multiply the top numbers together and then the bottom numbers together:

(7 x 5) / (2 x 8) = 35/16

Now rewrite the improper fraction as a proper fraction:

2 3/16 which would be $2.19

Answer Link

Otras preguntas

How were the European systems of mercantilism and free enterprise similar during the 18th and 19th centuries?
Why do you think the Japanese changed their approach from trying to win the support of the colonized peoples to acting as conquerors?
what decimal is also related to the fraction?
What do you think is the main problem that Nigeria must overcome before it can establish a democratic government?
What is a scientific question? a question that is asked by scientists only a question that is based on observations and that is testable a question that is broa
What is the primary source of water stored in an aquifer? Precipitation Ocean storage Condensation Transpiration
Why did the Aztecs think it was necessary to make blood sacrifices to the sun god, Huitzilopochtli?
Which of these best describes the religion of ancient Egypt?
A pet store can put no more then 5 fish in each tank. What is the least number of tanks the store needs to hold 354 fish?
break apart ones to make a ten: 28+5= sum???