gracenev5 gracenev5
  • 09-12-2019
  • Mathematics
contestada

ryan paid $44.60 for 8.5 gallons of gas. what is the unit price, or cost per gallon?

Respuesta :

jadonchen2011 jadonchen2011
  • 05-07-2022

Answer:

$5.24705882

Step-by-step explanation:

44.60 ÷ 8.5 = $5.24705882

Answer Link

Otras preguntas

How many of the stable, monatomic ion formed by sodium are required to form an ionic compound with the chromate ion? enter your answer as a number. A) 2 B) 1 C
which words or phrases support the idea that social darwinism is wrong? a) Mutual aid and cooperation b) The importance of animal instincts and competition c) S
What would be the reason of a wolf chasing way or fighting with a coyote?
Hailey wants to buy a Packer jersey. The store pays a wholesale cost of $61.75 for each jersey. They markup the price 65%. What is the selling price of the jers
What is the calculation for IBW for females and males?
What must you carry if you cannot stand in uniform?
What is the standard trim size for letterhead stationary?
What does comparison with ( 1/xᵖ ) tell you about values of the constant ( k ) for which the total quantity discharged converges to a finite value?a. ( k > 1
What is the conversion factor when solving the mass in grams of 2.50 mol of sulfur?
Challenge A foreign country uses the stellar as its currency. Before a trip to that​ country, Mia wants to exchange ​$1,600 to stellars. Which of Bank A and Ban