hguggghh
hguggghh hguggghh
  • 06-12-2019
  • Mathematics
contestada

Help me ASAP for this question

Help me ASAP for this question class=

Respuesta :

SSchaefer SSchaefer
  • 06-12-2019

Answer:

It would be y=5x, if Grandma wants to know the price of purchasing different amounts of cheese then you would take the number of pounds she wants (x) and times that by five

Step-by-step explanation:

Answer Link
cinnamoonroll
cinnamoonroll cinnamoonroll
  • 06-12-2019

Answer:

The answer is y = 5x. :)

Step-by-step explanation:

Grandma will use x to represent the amount of cheese she wishes to buy. The  y in the equation represents the cost of all that cheese.

I hope this helped! :)

Answer Link

Otras preguntas

¿Aproximadamente cuántos millones de habitantes hay en Chile? a.16 b.22 c.28 d.32
What is the effect of blanching foods? A. cleans the food B. inactivates enzymes in food C. prevents rodent infestation D. retains moisture in food
A pack of cinnamon-scented pencils sells for$4.00. What is the sales tax rate if the total cost of the pencils is $4.12?
exercise 59 use the table to evaluate the given expressions
A series circuit and identify how voltage is split up by each load in the circuit?
who was the first fulscale oceanographic research expiditon was conducted by
A similarity between Henry VIII and Martin Luther was that both
A pair of kids and a pair of adults decided to compete in a three-legged race. The kids got to start 4 yards ahead of the adults, since they had shorter legs. W
21 hot dogs eaten in 60 seconds
Write the name of the following ionic compounds