gabrielabonilla2 gabrielabonilla2
  • 06-12-2019
  • Mathematics
contestada

At the store deli, Rita spent $13.45 on 5 pounds of cheese.
How much would it cost to buy 2 pounds of cheese?

Respuesta :

amanarsalan
amanarsalan amanarsalan
  • 06-12-2019

Answer:

$5.38

Step-by-step explanation:

$13.45 / 5 (To find the value of 1 pound of cheese, Total money spent divided by total pound of cheese bought)

$2.69 (1 pound of cheese will cost)

So, $2.69 x 2 (Multiply by 2 to find how much 2 pound of cheese will cost)

$5.38

Answer Link

Otras preguntas

The horizontal placement of cells in a table or worksheet ?
3. What are the first steps that you should take if you are unable to get onto the Internet? (1 point)O Check your router connections then restart your router.O
The National Defense Education Act, which for the first time offered direct federal funding for higher education, was passed into law by Congress in 1957 in res
this is just a personal question if i have 47 assignments to do and i have to finish by the 20th of august how many do i need to do a day
(x-yi)(3+5i) is the conjugate of 6+24i
Can anyone help with this problem!
correct or incorrect la musica popular tiene tanto ritmo como la musica hip-hop
Which point lies on the line with point-slope equation y - 3 = 4(x + 7)? A. (7, 3) B. (7, -3) C. (-7, -3) D. (-7, 3)
He left at 7:45 AM and arrived at 2:15 PM after driving 338 miles. What was his average speed in miles per hour? (Tip: Find number of hours and divide that numb
The Mississippi River runs through 10 states, including which of the following?