Reeee69 Reeee69
  • 06-12-2019
  • Mathematics
contestada

10. Which equation to represent the following
sentence: Two pounds of nuts costs x dollars per
pound and four pounds of chocolate costs $3 per
pound combining to a total amount of $20.
A. 2x + 60 = 4
B. 2(x + 4) = 20
C. 2x + 12 = 20
D. 2(x + 12) = 20
levis

Respuesta :

sophiesuu sophiesuu
  • 10-12-2019

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Answer Link
mickeymousenatural mickeymousenatural
  • 05-01-2021

Answer:

c

Step-by-step explanation:

c

Answer Link

Otras preguntas

Real world problem represented by the equation 4r=240
A collection of quarters and nickels is worth $14.80. There are 88 coins in all. How many of each coin are there?
Enter the constant of variation in lowest terms
Which type of seismic wave produces the most severe ground movement
decrease 42 by 15%. it's for maths and it's decreasing percenages
Which book, written by Thomas More, describes an ideal society where there were no rich or poor? A. The Divine Comedy B. The Praise of Folly C. Ninety-Five Thes
Without the Panama Canal where would ships from New York have to travel to reach Portland Oregon
Real world problem represented by the equation 4r=240
Change 30.075 to a common fraction or a mixed number in lowest terms.
3 equals blank divided by 4