selahtheajlover
selahtheajlover selahtheajlover
  • 06-12-2019
  • Mathematics
contestada

what is the better buy? $5.05 for 5 cookies or $ 9.18 for 9 cookies?

Respuesta :

spark10 spark10
  • 06-12-2019

Answer:

5.05 for 5 cookies

Step-by-step explanation:

5.05 / 5 = $1.01 per cookie

9.18 / 9 = $1.02 per cookie

Choose the $5.05 because you're spending less per cookie

Answer Link
jennamyer09 jennamyer09
  • 06-12-2019

Answer:

5.05 for 5 cookies

Step-by-step explanation:

well 5.05/5 is 1.01 and

9.18/9 is 1.02 meaning even by a little, buying the 5 would be less per cookie

Answer Link

Otras preguntas

Is .31 greater than .41
What is .185 as a fraction
what is:  x + 3 -    2x -1  = 4                 5            3
Explain how a leaf is like a factory?
how do you put 3 90/100 in decimal form
what is the side length of the smallest square plate on which a 24-cm chopstick can fit along a diagonal without any overhang???!!!!!!!
what is:  x + 3 -    2x -1  = 4                 5            3
How do you convert a negative fraction into a decimal
Explain how a leaf is like a factory?
What is .185 as a fraction