evelinmolina55 evelinmolina55
  • 06-12-2019
  • Mathematics
contestada

Valentina purchased 200 beads for $48 to make necklaces. If she needs to buy 25 more beads, how much will she pay if she is charged the same rate?

Respuesta :

sunshine100503
sunshine100503 sunshine100503
  • 09-12-2019

Answer:

$5.63

Step-by-step explanation:

1) divide cost by number of product

$45÷200= 0.225

2) multiply price per unit by new number of product

0.225 × 25 = $5.625

3) round answer so it is in dollars and cents

$5.63

Answer Link

Otras preguntas

Name the term that people used instead of the term political parties.​
Salma deposited ₹ 20, 000 with a Company at 10 % per annum compound interest for 2 years. Calculate the amount she will get after 2 years.
Solve the system of equations. 2x + 2y + 3z = 4 5x + 3y + 5z = 3x + 4y + 6z = 5 a. (x = 2, y = 21, z = -13) b. (x = 3, y = 20,2 = -14) c. (x = 5, y = 18, z =-12
During which type of change should you expect to see different chemical symbols before and after the change?
FIRST TO ANSWER CORRECT IS BRAINLYEST A motorboat that travels with a speed of 20 km/hour in still water has traveled 36 km against the current and 22 km with t
Pleaseeee helppppppppppp pleaseee
Please help it’s really important
Max cuts a cake into two equal slices. He eats one third of a piece. What fraction of the whole cake does he eat?
James has 20 cookies and people ate 10 cookies
which has the highest boiling point .33 m NH3 or .10 m Na2SO4​