alexloveheart13 alexloveheart13
  • 06-12-2019
  • Mathematics
contestada

An ice cream shoppe makes $15 for every 4 milkshakes they sell. If they made $71.25 and one hour on milkshakes how many did they sell?​

Respuesta :

sohan36 sohan36
  • 12-12-2019

Answer:

19

Step-by-step explanation:

Given that for every 4 milkshakes sold we get $15.

⇒ 1 milkshake cost = 15 ÷ 4 = $3.75

So, if they made $71.25 in one hour then the number of milkshakes sold

= 71.25 ÷ 3.75

= 19

Answer Link
sophialilyrivera
sophialilyrivera sophialilyrivera
  • 09-10-2020

Answer:

✨19 Milkshakes✨

Answer Link

Otras preguntas

The illusion of transparency is associated with which reason for public speaking anxiety (psa)?
Which of the following was a weakness of the British during the American Revolution? Question 8 options: They had decades of fighting experience. Their soldiers
Julia has 2 identical rooms in her house. If each room measures 8 feet on one side and 12 feet on another, what is the total area of the rooms?
A truck can be rented from company a for 130 dollars a day plus .30 per mile. Company b charges 60 dollars a day plus .50 per mile to rent the same truck. Find
If the results of an experiment disprove the hypothesis, the test was poorly designed and is invalid. True False
the throne was inherited in witch ingdom
which number is prime? 4. 13. 26. 15.
what is−10=−b/4? Thanks!
Please help me with this
How does Ji-Suk's mother best develop the theme that adapting to cultural change is difficult? A."Her mother had spent years learning to speak relatively goo