heenniquekechristi
heenniquekechristi heenniquekechristi
  • 08-06-2016
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of water costs $1.92. What is the cost per ounce?

A. $0.53/oz

B. $5.33/oz

C. $0.60/oz

D. $0.06/oz

Respuesta :

1Jr
1Jr 1Jr
  • 08-06-2016
Answer is D. As price of 32 oz bottle is $1.92 so to find the price of 1 oz, we will divide $1.92 by 32. 1.92/32 = 0.06 So our answer will be 0.06$ per oz
Answer Link
lisboa lisboa
  • 24-07-2019

Answer:

cost per ounce is 0.06 per ounce

Step-by-step explanation:

A 32 oz bottle of water costs $1.92.

we need to find the cost of one ounce.

To find the cost of 1 ounce , we need to divide the total cost by 32 oz

cost of 1 oz= [tex]\frac{1.92}{32} =0.06[/tex]

0.06 is the unit price

So, the cost per ounce is 0.06 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

how did world war 1 contribute to the rise of dictators in Europe?
Help on geometry similar triangles #13
what famous colonial slogan used to protest english taxes
The day before yesterday I was 25 and next year I will be 28. This is true only one day in a year. What day is my birthday? Explain.
Ashley is 5 times as old as Nadia and is also 12 years older that Nadia.How old is Nadia?
can somebody help me???!!!!:/
-4(4x+4)=2(2-7x) how do u do this and you have to use WHO and check your answer by plugging it in the original equation.SHOW ALL WORK
what battle formation produced the most powerful fighting force in the ancient world?
Create and evaluate an expression that shows "the quotient of eight raised to the power of two and four, decreased by six."
Help on geometry similar triangles #13