2Wavy1k
2Wavy1k 2Wavy1k
  • 09-11-2019
  • Mathematics
contestada

A shopper bought a 12-pound bag of oranges for $18.75. What was the unit price?

Respuesta :

Sphi0706 Sphi0706
  • 09-11-2019

Answer:

1.5625

Step-by-step explanation:

1 pound is $1.5625. For this, you divide the dollars by the amount(weight). You should round it to the hundredth.

Answer Link

Otras preguntas

PLZ HELP ASAP !!!!!!
Why is sleep important to a teenager? Helps with immune system Restores energy All of the above Helps maintain memory Question 14 (2 points) The R in Smart Goal
What was the importance of Europeans introducing sheep and sugarcane to the people of the Americas? * These introductions created new industries in the Americas
PLEASE ANSWER SOON In at least one hundred and fifty words, identify two central ideas in David Lance Goines’s "Let Sleeping Dogs Lie," and explain how Goines u
Essay on saving money as a teen
if ∠7=95 what is the measure of angle 6
Mark is hosting a "Who Dunnit?" party at his house. He plans on taping off a triangular section of his backyard to represent the crime scene. If the sides measu
The word habitable is defined as:
Reproduction for dolphins and badgers and people is more complicated because A. we have to apply for a license before we can reproduce B. have to find a partner
which functional group defines an alcohol? = O -Na -OH -P04