steelebryson1230 steelebryson1230
  • 08-11-2019
  • Mathematics
contestada

Show work please quick !!

Your friend bought a box of spaghetti for $1.59 and 2 jars
of spaghetti sauce. The total cost was 56.49. Find the cost of one jar
of sauce.​

Respuesta :

salatulmaghrib
salatulmaghrib salatulmaghrib
  • 08-11-2019
The cost without spaghetti is 56.49-1.59=54.9. This is the cost of the two jars of sauce. The cost of each jar is 54.9/2=27.45
Answer Link
animalcookieloveryay animalcookieloveryay
  • 08-11-2019

Answer:

one jar of sauce costs 2.45

Step-by-step explanation:

1.59+2x=56.49

subtract 1.59 from both sides of the equation

2x=4.9

4.9/2

x=2.45

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct answer. Which statement is always true about a reversible chemical reaction? A. The concentration of reactants is higher than that of the pro
How is the formula for a triangle derived from a parallelogram? Please give a good explanation.
Question John draws a square on a coordinate plane. Then, he draws an image of the square 3 units to the right of the original square. What is true about the c
pls help this is really hard to ddo pls pls pls help!!
nacl + h2so4 ra phản ứng j
difference between refraction of light and total internal reflection of light​
what caused the channel on mars and why
help me with this question
Change into Passive Voice (5 marks) He feeds pigeons. A snake bit Ramesh. I will beat you at Tennis. They are watching a cricket match. She will tell us a story
What would a person who is working to insert a new gene into an organism might be in the field of?