20gmartinez10 20gmartinez10
  • 07-11-2019
  • Mathematics
contestada

Type the correct answer in each box. If 4 pounds of sugar cost $2, the cost of 1 pound of sugar is $ and the cost of 10 pounds of sugar is $

Respuesta :

lilbot21 lilbot21
  • 07-11-2019

Answer: The cost of one pound of sugar would be .50 cents and the cost of ten pounds would be $10. Please mark me brainliest if possible. Have an amazing day! :)

Answer Link
ks06154
ks06154 ks06154
  • 07-11-2019

Answer:

The cost of 1 pound of sugar is $.5

the cost of 10 pounds of sugar is $5

Step-by-step explanation:

Hope that this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Glossophobia is known as the fear of: a. glasses. b. standing in front of people. c. public speaking. d. saying something
If we just randomly guess (without any knowledge) on each of the 4 questions, what is the expected number of questions we get correct
Which excerpt from Dispatches uses imagery to reflect the conflicting emotions that soldiers face during a war?
What was the headright system?
Writers often proofread paragraphs by reading them aloud to
bella grew 3/4 of an inch last year. ben grew 7/10 of an inch. who grew more?
What does elevation effect on climate
Which of the following is NOT a characteristic of all living things? A. growth and development B. ability to move C. response to the environment D. a
what's the constant of y=2x+5
Help? Identify three major problems faced by farmers after the Civil War. Explain how farmers organized to address these problems.