bayleigordondreambig
bayleigordondreambig bayleigordondreambig
  • 07-11-2019
  • Mathematics
contestada

A dozen fidget spinners cost $9.60 what is the unit rate of the spinners

Respuesta :

iwillanswer iwillanswer
  • 14-11-2019

The unit rate of the spinners is $0.80

Solution:

Given that

Cost of a dozen fidget spinner = $9.60

Need to calculate unit rate of the fidget spinner.

Unit rate means cost of 1 fidget spinner.

As 1 dozen = 12 units

So cost of a dozen fidget spinners means cost of 12 units of fidget spinner.

Cost of 12 units of fidget spinner = $9.60

So cost of 1 unit of fidget spinner [tex]=\frac{9.60}{12}=0.80[/tex]

Hence unit rate of spinner = $0.80

Answer Link

Otras preguntas

ed fills his sports bottle with 1.2 liters of water after his bike ride he drinks 200 millimeters of water how much water is left in EDS sports bottle
how did reza Pahlavi differ from ayatollah Khomeini?
What did President George Washington warn against in his farewell address? permitting too much trade with European powers becoming overly involved with foreign
PLEASE HELP ME WITH THIS PROBLEM!!
Choose a real or made up company and describe at least one thing that company could do to improve its economies of scale.
hurricanes form from hot wet air masses. where might this type of air mass be found?explain
What are three a ways orchids attract insects to spread their flower pollen
PLEASE HELP ME WITH THIS
15.4 rounded to the nearest whole number
Literary Focus The questions below refer to the selection “The Lady, or the Tiger?” The author of this story uses irony to — Choose one answer. a. confuse the