emmmaaaaaaaahhhhhhh
emmmaaaaaaaahhhhhhh emmmaaaaaaaahhhhhhh
  • 06-11-2019
  • Mathematics
contestada

6. Protein bars come in a 4-pack box or 12-pack
box. The 4-pack costs $7.68 and the 12-pack
costs $22.32. Which box is the better value​

Respuesta :

amay1977
amay1977 amay1977
  • 06-11-2019

Answer:

The 12 pack has a better value.

Step-by-step explanation:

1. create a ratio table.

you want to know how much the 4 pack would cost if it was a 12 pack.

you can see the ratio table in the picture above.

As you can see, when the 4 pack equals $7.68, making it a 12 pack will equal $23.04.

Then, compare 23.04 to 22.32.

In conclusion, the 12 pack has a better value.

Ver imagen amay1977
Answer Link

Otras preguntas

Select the FIVE ways in which the cotton gin affected the South. Slaves became more important and valuable. Land under production declined. Prosperity reached m
The most easily polluted groundwater reservoirs are ______ aquifers?
A circuit component with a high resistance will have a low electric current. a. True b. False
What are the four modes of writing that a historian uses? A. investigation, interviewing, collaboration, writing B. researching, experimenting, graphing, writin
A girl is snorkeling 1meter below sea level and then dives down another 0.5 meters. How far below sea level is the girl?
y=8x+168 how do i get the x-intercept and y-intercept to this equation?
Solve : 8-(4c-5)=11
name factors within Africa that made it vulnerable to European conquest.
The Romans used aqueducts to...?
Hannah's mother said, Hannah is such a pencil and paper kid. its likely that Hannah will A be an arrist . B will learn to write, forming her letters perfectly.