mellukieg1984 mellukieg1984
  • 06-11-2019
  • Mathematics
contestada

Rice costs $2.50 for 5
pounds (lbs). How much
is 1 lb?
$2.50_n
5 1
[tex] \frac{2.50}{?5 } \frac{?}{?1} [/tex]
​

Respuesta :

desertdweller007
desertdweller007 desertdweller007
  • 06-11-2019

Answer:

$0.50

Step-by-step explanation:

$2.50 equals 5, so divide $2.50 by 5 to get 1. $2.50 divided by 5 equals $0.50.

Answer Link

Otras preguntas

Factor x3 + x2 + x + 1 by grouping. What is the resulting expression?
how do you know a sentence is a run-on or a fragment?
a patient returns to the pharmacy a day after picking up prescription codeine tablets. he wants to return them, saying he doesn't need them anymore. what is the
how to write 119812525 in word form
Can A fire extinguisher kill A Human Being
which one of the following descriptions represents a static stretch? a. one that slowly and gently stretches a muscle to the point of tightness and is held for
Can A fire extinguisher kill A Human Being
contoh paragraf narasi artistik
what day did the titanic sink????????????????????????????????
Explain how the methods involved in "Reduce, Reuse, Recycle, and Compost" can help to control solid waste.