sglov4342 sglov4342
  • 06-11-2019
  • Mathematics
contestada

1 pound of apples for 2.15 or 3 pounds of apples for 5.76

Respuesta :

JosephJDOJ JosephJDOJ
  • 06-11-2019

3 pounds of apples for 5.76

Answer Link
flcral9230
flcral9230 flcral9230
  • 06-11-2019
3 pounds of apples would be better because 2.15 (the price of one pound) multiplied by 3 would be 6.45. so, 3 pounds for 5.76 would be better.
Answer Link

Otras preguntas

Simplify (1/x+1)+(1/x-1). Is it 2/xsquared minus 1
What two consecutive numbers have a product of 22952
10 interesting questions on plant cells
PLz help with these questions.For questions 1 and 2 , write each expression using a single exponent.1)   x^9/x^22) h^14/h^5For questions 3 and 4, simplify each
Solve the equation y=7x-5
please help me who is prometheus?
the product of three and a squared number is twice the sum of the number and four
why isn't moon shadows entire family in the us
The volume of a sphere is found using the formula . If the volume of a sphere is 36 , what is the radius, in feet?
Write a short note on a. rise of adolf hitlerb. his important measures