birdnuts99 birdnuts99
  • 10-10-2019
  • Mathematics
contestada

It costs $55.60 for 8 burgers. What is the cost of one burger?
a. $5.56
b. $5.95
c. $6.95
d. $7.15

Respuesta :

legitlegostepper
legitlegostepper legitlegostepper
  • 10-10-2019

Answer: c.) $6.95

How I Got My Answer: Divide 55.6 by 8 to get your answer.

Answer Link
Chickadee2000
Chickadee2000 Chickadee2000
  • 10-10-2019

Answer:

C)6.95

Step-by-step explanation:

55.60 ÷ 8 = 6.95

Answer Link

Otras preguntas

Ben’s General Store is selling yarn for $.04 a foot. How many feet can you buy for $0.52?
Simplify: x^0y^-3/x^2y^-1 A.) 1/x^2y^2 B.) y/x^6 C.) 4y^3/x^3 D.) y^3/2 Please help i don't understand
Is anyone good at writing essays?
Plz need help badly
Name the 2 ions form when water dissociates
What did Lincoln's Emancipation Proclamation state?
Why do gases condense when they are cooled?
What's the formula for this pyramid
if you are writing a narrative that aims to bring the reader as close as possible to the main character or narrator of the story, which point of view would be b
The mussels are not native to the lakes, and they have begun to kill native mussels by attaching to them and covering them up. The zebra mussels are