anthonyrolfs anthonyrolfs
  • 10-10-2019
  • Mathematics
contestada

Kristine bought a vase that cost $5.99 and roses that cost $1.25 each. The total cost was $20.99.

Respuesta :

ipostveryveryraely ipostveryveryraely
  • 10-10-2019

Answer:

12 roses

Step-by-step explanation:

1.25x12=15 then add 5.99 which is 20.99

Answer Link
Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 10-10-2019

Hey!

--------------------------------------------------

Solution:

~Subtract

20.99 - 5.99 = 15 (cost for all the roses she bought)

~Divide

15 / 1.25 = 12 (number of roses)

--------------------------------------------------

Answer:

Kristine bought 1 vase and 12 roses for $20.99!

--------------------------------------------------

Hope This Helped! Good Luck!

Answer Link

Otras preguntas

the table shows the number of children living at home in neighborhood of 24 homes. Which measure best describes the data: mean, median, or mode? Explain.
how does lightning occer in the sky​
solve for x give an exact answer
10 times what equals 12.5 pls help me, someone
Graph the system of inequalities. Y > x+3 y > -2x+1
How is rose black spots treated? ​
Fill in the blank with the appropriate term. 1. The human machine is organized at different levels, starting with the cell and ending with the entire __________
Gina is shopping for a new bicycle. The price of the bicycle that she likes is $300 and there is an 8% sales tax. What is the total price of the bicycle includi
Please multiply the following :0,04 ×0,06​
zoom in to see question.