arrice41 arrice41
  • 07-10-2019
  • Mathematics
contestada

BASHI
IHRER
Equation
Sam and her 3 friends each
bought a ticket at the movie
theater, and they also
bought a large tub of
popcorn to share for $8. If
the total cost was $36, how
much did each toket cost?​

Respuesta :

jesserigway223 jesserigway223
  • 07-10-2019

Answer: $9:30

Step-by-step explanation:

36-8 = 28

28 divided by 3 is $9.30

Answer Link

Otras preguntas

Facts about midway passage
(CSI Competency statement) Reflect in the room environment. How does the room design reflect the way you believe young children learn best? If the room was not
what is the food chain in a temperate ocean(Describe the general food interaction of plants and animals. Draw an example.) please help!!!!
how can underground caverns turn into lakes?
What are three facts about the biosphere
what is the value of any fraction with 0 in the denominator
How many Atoms are in 2.3 g of Na? show your work and these question will take two steps
a rectangle has a perimeter of 250 cm and a side length of L.write an equation for the area of the rectangle in terms of L. what is the greatest are possible, w
food couldn't reach the stomach without the esophagus and the
im trying to figure out how to do this 3t-7=5t,then 6t=  i want to know how they get the answer -21