bibiramirez95 bibiramirez95
  • 08-09-2019
  • Mathematics
contestada

How much would you pay for 2.5 ounces of gold at the price of $1200 per ounce

Respuesta :

Amlayton05
Amlayton05 Amlayton05
  • 08-09-2019

Answer:

you would pay $6.79 dollers per ouncen

Step-by-step explanation:

Answer Link
AnnabethChase139
AnnabethChase139 AnnabethChase139
  • 08-09-2019
2.5 • 1200 =$3000

Since each ounce is $1200, you would multiply the amount (2.5) with $1200 to get the total cost.

The answer is $3000.
Answer Link

Otras preguntas

Why do centralized organizations tend to be more ethical than decentralized ones? can you think of a situation or example in which a decentralized organization
The chromosomes in the nucleus of a cell contain a code that stores hereditary material known as?
Read these sentences from the passage. Jordyn the jock was not as bad as I thought she would be when I first learned we’d been paired to lead the cabin of eight
Which of the following cities has caused the most damage to its coastline due to rapid urban development and tourism construction?
All organic molecules have what elements in common? A) Carbon B) Nitrogen C) Phosphorus D) sulfur
how is 109r17 written as a mixed number?
what is recombination
Which of james q. wilson's styles of policing is marked by professionalism and emphasis on law enforcement?
What is the question
How is our own personal safety related to the safety of others? pleases help