Lailaw Lailaw
  • 08-05-2016
  • Mathematics
contestada

Shells bought 10 1/2 oz for almonds for $3.36. How much did the almonds cost per ounce

Respuesta :

berboone
berboone berboone
  • 08-05-2016
32 cents per oz.
to find the answer divide 3.36 by 10.5 = 0.32. Or 32 cents
Answer Link

Otras preguntas

Why is the Enlightenment considered a turning point in world history? (1) The factory system was used to mass-produce goods. (2) Martin Luther broke away from t
Marisol is painting on a piece of canvas that has an area of 180 square inches. The length of the Painting is 1 1/4 times the width. What are the dimensions of
Sin(x-20)=1/root2 This question is confusing me.
3 cans that store 9 tennis balls... Find the constant of proportionality & write a equation to represent the relationship PLEASE help
Marisol is painting on a piece of canvas that has an area of 180 square inches. The length of the Painting is 1 1/4 times the width. What are the dimensions of
does radius squared equal the diameter
which of the following has the largest atomic radius: calcium, beryllium, barium, and strontium
Simplify each sum or difference. State any restrictions on the variables.19) (-3x)/(x^2 - 9) + 4/(2x-6)
What were the Alien and Sedition Acts? How did Jefferson and Madison respond to these laws?
What motivated the United States to enter into a war with Spain?