sxxmmm
sxxmmm sxxmmm
  • 11-06-2019
  • Mathematics
contestada

it costs Casey $52.50 to buy 14 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas?

Respuesta :

hhazle97
hhazle97 hhazle97
  • 11-06-2019

Answer:

3.75

Step-by-step explanation:

It would cost Casey $3.75

If you divide 52.50 by 14 you get 3.75

this is a way to find the cost of one gallon

Hope this helps :)

If it does please mark brainliest :D

- A.Hazle <3

Answer Link

Otras preguntas

How is julius caesar and malcom x alike
Which of the following best describes the Constitution of the United States? The Constitution is the treaty that ended the American Revolution. The Constitution
The receptor cells located in the muscles and joints would play a major role in which sense? vestibular kinesthetic olfaction gustation audition
What is the importance of collecting and analysing DNA in murder scenes?
A population has a mean mu equals 82 and a standard deviation sigma equals 6. Find the mean and standard deviation of a sampling distribution of sample means
Was established to send American volunteers to work for two years in developing countries
To create parallel structure in the sentence, which phrase would best replace the words "only to offer dinner"? Restaurants that offer live music are more enter
if i could ask one question to jame madison what question to ask
The ____ amino acid is the essential amino acid that is available in the lowest concentration relative to the body’s needs.
In addition to resembling one another, what other criteria are required for organisms to be grouped in the same species? A. they only migrate with one another B