tomvillatorres
tomvillatorres tomvillatorres
  • 07-06-2019
  • Mathematics
contestada

10 points i need help i need to finish in 1 hour


how much does it cost to buy 3 drinks​

10 points i need help i need to finish in 1 hourhow much does it cost to buy 3 drinks class=

Respuesta :

crookedyoung crookedyoung
  • 07-06-2019

Answer:

4.50

Step-by-step explanation:

3 divided by 2 is 1.5, which is equivalent to $1.50. So each drink cost 1.50. 1.50 x 3 = 4.50.

Answer Link

Otras preguntas

What was one of the primary causes of the American phenomenon of Imperialism?
2) In 2 ½ hours, Joaquin can bake 4 ¼ dozen cookies. a. What is his unit rate in dozen cookies per hour?
Hey guys. Sorry for all the questions. But I’m checking my answers for a Science test. Here are my questions. 1. Which type of energy does moving water have? A.
How many boxes did Lamar sell? How many boxes did Jina sell?
Does this model for a rock candy properly represent the formation of intrusive and extrusive igneous rocks? Give reasons for your answers.​
Adriana y Luisa fueron a la feria y decidieron subirse a la rueda de la fortuna. Si el diámetro de la rueda es de 8 metros, ¿Qué recorrido hicieron dando una vu
Create an equation with one solution of x = −4. 5x − (x − 8) = 2x − ( ______ + x)
Find the dimension of a rectangle whose with is 6 miles less than its length and whose area is 72 square tiles
please help test due tomorrow. I'll give the correct answer brainliestsolve for x. show your work.​
What is the variable number in the equation 6=4+2s