elishane5740 elishane5740
  • 07-06-2019
  • Mathematics
contestada

The cost of apples varies directly with the number of pounds bought. If 2 pounds of apples cost $3.25, how many pounds of apples can be purchased for $9.75

Respuesta :

samanthabridges
samanthabridges samanthabridges
  • 07-06-2019

Answer: 6 pounds of apples

Step-by-step explanation:

See photo attached. (:

Ver imagen samanthabridges
Answer Link

Otras preguntas

Drag each expression to show whether it is equivalent to 54x + 18, 18(3x – 1), or (6 • 9x) + (6 • 1).
is assistant a verb, adjective or noun
Which expression represents the probability that a student chooses an art elective and a history elective
at 21 degrees celsius which of the following would you experience Falling snow Bolling water Room temperature Temperature of the sun
Read the passage from chapter 5 of Animal Farm. On the third Sunday after Snowball's expulsion, the animals were somewhat surprised to hear Napoleon announce
The Chautauqua Circuit had its roots in _____.
to make a hole in something you do this
Who has disappeared? A. Bosche B. Kraler C. Dussel D. Koophius
how many years did the sui dynasty last
Do you agree or disagree with the court ruling in the brown case? Give reason for your answer.