jmoralesg141217 jmoralesg141217
  • 07-06-2019
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of $2.90 for 4 muffins. What is the price per dozen?

Respuesta :

hanabaudouin1 hanabaudouin1
  • 07-06-2019

Answer:

4 muffins are of $2.90

1 muffin is of  2.90/4 =0.725

1 dozen(12 muffens) 0.725x12=

Step-by-step explanation:

Answer Link
jcherry99
jcherry99 jcherry99
  • 07-06-2019

Answer:

8.70

Step-by-step explanation:

3 * 4 = 12.

12 = 1 dozen

So you have to multiply 2.90 * 3

The answer is 8.70

=======================

That's one way to do the problem. Here's another.

4 muffins = $2.90

12 muffins = x                Cross multiply.

4x = 12*2.90

4x = 34.80                     Divide by 4

4x/4 = 34.80/4              Do the division

x = $8.70

Answer Link

Otras preguntas

Unit tests have two parts: a closed book test and an open book test. (TRUE OR FALSE)
The __________ is where the main problem or conflict is identified
The Richard family bought some new camping gear at REL that totaled $318.50. If they receive a 30% discount what is their total bill?
Please help thanks :)))
Can someone please help me with these math problems?
My photo is 8". If I want to reduce it by 12% five times. What is the size of my photo?
When does the supreme court have original jurisdiction?
Which statement most accurately states a claim developed in paragraph 5? A.) Traditional energy sources are safer for the planet than wind turbines. B.) Traditi
Who benefited the most from the head-right system?
Which contributions of Ancient Greece still influence the modern world?