yayafendi
yayafendi yayafendi
  • 06-06-2019
  • Mathematics
contestada

Eugene had $24 to spend on three pencils.
After buying them he had $18. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

angeles29 angeles29
  • 06-06-2019
Each pencil costs $2
Answer Link
cedarwood79
cedarwood79 cedarwood79
  • 06-06-2019

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

Step 1: Subtract the amount he had left from the amount he had to spend. 24 - 18 is 6. That's the amount spent on pencils.

Step 2: Divide the amount spent on pencils by 3. 6/3 is 2. That's the total cost of each pencil.

Answer Link

Otras preguntas

Web Quest Question. Why is Auschwitz so infamous?
Question 8 A is the in-center of A POR. Find AU. Need help with this question? P (3x + 2)° (4x - 9)° U 20 4 40° K R​
Will give brainliest! which of the following is the best description of cell division that takes place through the process of meiosis A. humans begin producing
Which best describes Hemingway’s style of writing in the excerpt? straightforward and simple, while still relating a lot of information to the reader long-winde
what is angle LOM equal to?
An astronaut (86 kg) on a spacewalk (outside of the shuttle) throws Space Cat (4.8 kg) at a speed of 25 m/s, relative to the shuttle, at an angle of 40 degrees
The symbol used for a magnetic pole is: m M P p
Read the lines from "The Seeds of Love from Six Plays." What theme does the author introduce with these lines?
gong rented a truck for one day. There was a base fee of $19.95, and there was an additional charge of 71 cents for each mile driven. Hong had to pay $125.74 wh
please help kinda confused!!