Angel1107
Angel1107 Angel1107
  • 08-05-2019
  • Mathematics
contestada

If 12 cans of dog food cost $9.50, how much would 6 cans cost?

Respuesta :

rfrancos777ovo8jy
rfrancos777ovo8jy rfrancos777ovo8jy
  • 08-05-2019

Answer:

I would cost $4.75

Step-by-step explanation:

9.50 / 2

4.75

Hope it´s helpfull :)

Answer Link
Cyntroman
Cyntroman Cyntroman
  • 08-05-2019

Answer:

6 cans cost $4.75

Step-by-step explanation:

To solve this divide $9.50 by 12. This will give you $0.7916... per one can.With that same number multiply it by 6 and you get $4.75.

Answer Link

Otras preguntas

sandy has $200 in her bank account. if she writes 6 checks for exactly $19.98, what expression describes the change in her bank account
The oldest Hawaiian island is the largest one. True or False
What are the domain and range for the function y equals negative three square root of x plus two end square root plus five? Domain: x ≥ −2, range: y ≤ 5 Domai
Which organization protected the rights of working women?
what is lcd of 2/5 and 7/10
What are the five levels of Environmental Organization
round 328 to the nearest hundred
whats the answer two -9=-2y-1
Who were The Phoenician people
rewrite each expression using the distributive property 1. 4(x + 3) 2. (5p - 2)(-3) 3. 3(x + 2) 4. -4(5 - 2T)