tatanishafulmore tatanishafulmore
  • 07-05-2019
  • Mathematics
contestada

Regina bought $1.25 pounds of apples for $1.10. What was the price per pound?

Respuesta :

aguilerapablo03
aguilerapablo03 aguilerapablo03
  • 07-05-2019

Answer:

The price per pound was $0.88

Step-by-step explanation:

If $1.10--------------> 1.25 Pounds

     x <---------------  1 Pound

x = ($1.10)(1 Pound)/1.25 Pound

x = $0.88

Answer Link

Otras preguntas

What was the Bay of Pigs? (Points : 1) a polluted area that affected U.S. naval operations a secret plan for the invasion of Florida by Cuban nationalists a sec
how is 4/50 written as a percent
karen is thinking of two numbers. thier difference is 9 and thier sum is 17. what are the numbers?
How might a suit of armor be good analogy for a function of the skeletal system
What is the pronoun in the following sentence? Whenever anthony goes out of town, the neighbors take care of his cat. A. Out B. Anthony C. His D. neighbors
Where did the Civil War begin? A. Gettysburg B. Fort Sumter C. Appomattox D. Manassas
which is common to both the ancient Mayan and Aztec civilizations
58 ounces equals how many pounds and ounces
Disease transmission between 1750 and 1914 (A) resulted in new employment opportunities for East Asian immigrants. (B) did not effect Oceania. (C) produced incr
i need to fix this According to my parents, a questionable trend is kids with body piercing.