ghje6031 ghje6031
  • 11-04-2019
  • Mathematics
contestada

F pencils cost $20 for a pack of 100, how much would 240 pencils cost at the same unit price?

Respuesta :

dancedivvap3cdt6
dancedivvap3cdt6 dancedivvap3cdt6
  • 12-04-2019

Answer: $48

Step-by-step explanation: change the problem into a fraction. $20= 100 pencils. 100/20 when simplied the unit rate is 5pencils per $1. 240 divided by 5 is 48. Which means 240pencils would cost $48 at this rate.

Answer Link

Otras preguntas

Heeeeelllllnahjejfjfjfjssssssjifn dgrgre df r refr gref dff fd gfd f fg fg t eff sd df d df e j h hh h h h h h h h hh h hhhh hh h h hh h h h hh h h h h h h h hh
I literally need help with this question- It’s ASA congruence btw 20 points
Terry is making 5 hat and scarf sets. Each scarf requires 3 yards of material and each hat requires 18 inches of material. How many feet of material does he nee
What is the intercept of this line? y−6=4(x+5)
“the customary weapon by which free governments are destroyed.” He seems worry because he doesn’t want that to happen. why is this important?
Please help7 Although cells come in many sizes and shapes, they all must maintain homeostasis. Which of the following is part of homeostasis? A. obtaining nutri
The question and the parts are in the link below I will give points and mark brainiest!
NEED HELP!!!!!!! ASAP!!!!!!
What is the correct tense? Prasanna would have reached Bangalore by this time. A. present perfect B. past perfect C. future perfect D. simple past
Find BC. AB=24 AC=24 BD=15