21x36
21x36 21x36
  • 10-04-2019
  • Mathematics
contestada

An 8-pack of museum tickets costs $52.32. What is the unit price?

Respuesta :

oopfloop2
oopfloop2 oopfloop2
  • 10-04-2019

Answer:$6.54

i got this by dividing the price by the amount because unit price is price per unit and so one of these items should cost 6.54

Answer Link

Otras preguntas

Two different Drosophila flies (fruit flies), fly A and fly B. are shown below. Classify each phrase or term as applying to fly A only, fly B only, or both fly
What are the 4 levels of economic activity examples?
You are dissatisfied with some practices in your school. Write a letter to your friend in another school discussing at least three of these practices and the im
How often do orcas need air?
7 3 What is another way to write the equation +--62 O 7+3 8+4 7 3 08 x=-6 7 X=-6 3
Choose the type of fund that would most likely be reported in the examples given. Example Fund a. Construction of public buildings. b. Costs of a central purcha
What is similarity example?
Find the equation of a line that passes through the points (2,7) and (4,6). Leave your answer in the form y = mx + c​
Ventricular contraction begins at the top of the heart and travels downward to its apex. True False
Is 10 an even number?