ahsns ahsns
  • 09-03-2019
  • Mathematics
contestada

if pencils cost $20 for a pack of 100 how much would 240 pencils cost at the same unit price​

if pencils cost 20 for a pack of 100 how much would 240 pencils cost at the same unit price class=

Respuesta :

Kamikazeminem
Kamikazeminem Kamikazeminem
  • 09-03-2019

[tex]Answer: \\ \frac{240 \times 20}{100} =\$48 \\ \Rightarrow C[/tex]

Answer Link
ariawesley ariawesley
  • 09-03-2019

Answer:

48

Step-by-step explanation:

100÷20=5 pencils a $1

240÷5=$48

240÷48=5

Answer: $48

Answer Link

Otras preguntas

I heard you got your license last week Just like you always talked about And yeah, I'm so excited for you To finally drive yourself around But today I drove off
43 1/3 rounded to the nearest whole number
Why is only one nucleotide added at a time during DNA replication?
HEY CAN ANYONE PLS ANSWER DIS IN UR OWN WORDS!!!
How did Hitler treat the Jews as a Scapegoat?
The diagram shows a square ABDE and an isosceles triangle BCD. Angle C = 40° Work out the size of angle EBC.
If the scale factor is 3 will the image be larger or smaller than the preimage? what is the answer can somebody help me pleaseee
Please help me understand, ill give brainliest!
How much Work is done when a 5 kg object is picked up a distance of 8 m.
How are bacteria cells DIFFERENT from plants/animal cells? How are bacteria cells SIMILAR from plants/animal cells?