nkidane4637 nkidane4637
  • 08-03-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit price to the nearest cent please. Express- 50 cupcakes for 129.00 what is the cost per cupcake?

Respuesta :

gomezjordan781
gomezjordan781 gomezjordan781
  • 08-03-2019

It is $2.58 for each cupcake.

129.00÷5=2.58

Rounded to the nearest sent would be $2.60.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What infinity multiplied by pi
Chin bought 12 pounds of apples for $6 at this rate how much will is cost to buy 3 pounds of apples
What precent of 14 is 4.34?
What is the meaning of accounting.
the radius of the dial of the worlds longestclock is 7.7find the area of the dial
Chin bought 12 pounds of apples for $6 at this rate how much will is cost to buy 3 pounds of apples
derivative of R=(100+50/lnx)
2 + 2 + 6 / 9 ^2 + 600 + 2400 + 45 - 42
What is the meaning of accounting.
Find the roots of each polynomial equation X^3-2^2+5x-10=0.