livireed4745 livireed4745
  • 08-03-2019
  • Mathematics
contestada

One pound of red grapes cost $2.42 Ella buys worth 0.5 pound how much does she spend on red grapes

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 08-03-2019

Answer:

1.21

Step-by-step explanation:

The cost of the grapes is the price per pound times the number of pounds

cost = 2.42 * .5

cost = 1.21

Answer Link

Otras preguntas

True or false. The hopewell had trade plans From the Rocky Mountains to lake superior
Which group of immigrants arriving by boat was processed at Ellis Island in the 1880s? -all passengers -first-class and second-class passengers -only steerage-c
How did the jews and christians influence european civilization?
-3.75 as a mixed number in simplest form
What is 66253 divided by 317
Compromise is important in a democracy because...
How many of the thirteen states needed to approve a law before it could be passed
What is 1.150 closest to 0,1/2 or 1
Africa has landed in both the eastern and the western hemisphere is Africa is considered part of the eastern hemisphere why
which power is reserved for the federal government